Governors' Statutory Information

  1. Details of current Governors, Academic year 2017-18:

Name of Governor

Date of Appointment

Term of Office

End of Term of Office

Appointed by

Rev Canon A Cunnington

1 Nov 2006

Not applicable –ex-officio

 

Vicar of St Matthew’s ex-officio

Mr I McMillan

 

30 Sept 2014 4 years

29 Sept 2018

Southwark Diocesan Board of Education

(Vacancy)

 

 

 

Southwark Diocesan Board of Education

(Vacancy)

 

 

 

Reigate Deanery Synod

Mrs R Hossack

1 Sept 2016

4 years

31 Aug 2020

St Matthew’s Parochial Church Council

Mrs T Hudson-Foreman

1 Sept 2017

1 year

31 Aug 2018

St Matthew’s Parochial Church Council

Mr C Roulston

8 July 2014

4 years

 7 July 2018

St Matthew’s Parochial Church Council

(Vacancy)

 

 

 

St Matthew’s Parochial Church Council

(Vacancy)

 

 

 

Local Authority 

Mrs S Cernecca

16 June 2015

4 years

 15 June 2019

Elected by parents

(Vacancy)

 

 

 

Elected by parents

Mrs J Lightfoot

1 Jan 2009

Not applicable –ex-officio

 

Headteacher ex-officio

Mrs M Gizzi

10 Oct 2017

4 years

 9 Oct 2021

Elected by staff

Mrs S Lawrence

1 Sept 2015

4 years

 31 Aug 2019

Co-opted by the Governing Body

 

2. Details of Governors who served in the previous Academic year 2016-17:

Name of Governor

Date of Appointment

Term of Office

Date Stepped Down

Appointed by

Mr W Alexander

1 Sept 2014

4 years

Aug 2017

Southwark Diocesan Board of Education

Mrs W Wren

24 Nov 2012

4 years

Nov 2016

Reigate Deanery Synod

Mrs E Maden

13 July 2013

4 years

Dec 2016

St Matthew’s Parochial Church Council

Mrs T Hudson-Foreman

20 Sept 2013

4 years

Aug 2017 

Elected by parents

Mrs A Puplett

7 Mar 2014

4 years

Aug 2017 

Elected by staf


3. Details of Governors’ Relevant Business and Pecuniary Interests as recorded in the Register of Interests, Academic year 2017-18:

Name of Governor 

Relevant Interest

Rev Canon A Cunnington

Rev Canon A Cunnington is the father of Mrs M Gizzi, a teacher at the school

Mrs R Hossack

None

Mr C Roulston

None

Mr I McMillan

Wife employed as Supply Teacher by SCC 

Mrs T Hudson-Foreman

None

Mrs S Cernecca

None

Mrs J Lightfoot

An employee of the school (Headteacher)

Mrs M Gizzi

An employee of the school (Teacher) and the daughter of Rev Canon A Cunnington

Mrs S Lawrence

An employee of the school (Support Staff)

Mrs L Thurston (Clerk)

Employed by SCC (Clerk to Governors at St Peter & St Paul, Chaldon)

Employed by THPT (Clerk to local Governing body at Oxted School)

Co-opted Governor at Bletchingley Village Primary School

 

4. Governors’ Attendance Record at Meetings for Academic Year 2016-17: 

Name of Governor

Full Governing Body

Children & Learning Committee

Resources Committee

Rev Canon A Cunnington

10/10

3/3

2/2

Mr W Alexander

8/10

3/3

2/2

Mrs W Wren

2/2

 

0/1

Mrs R Hossack

7/10

 

2/2

Mrs E Maden

3/3

 

1/1

Mr C Roulston

7/10

3/3

 

Mr I McMillan

10/10

2/3

1/2

Mrs T Hudson-Foreman

9/10

1/3

 

Mrs S Cernecca

10/10

 

2/2

Mrs J Lightfoot

10/10

3/3

2/2

Mrs A Puplett

8/10

1/3

 

Mrs S Lawrence

5/10

1/3